Tuesday, April 30, 9:00 a.m.
Candidate: Anahita Shadkam
Title: Reclaiming the Urban Public Realm as a Site for Children’s Play
Supervisor(s): Markus Moos
Department/School: School of Planning
Location: Remote
Wednesday, April 24, 10:00 a.m.
Candidate: Mina Rohanizadegan
Title: Evaluation of Wind Flows and Turbulent Fluxes in Complex Terrain of Canadian Rockies
Supervisor(s): Rich Petrone; John Pomeroy
Department/School: Geography and Environmental Management
Location: Hybrid
Tuesday, March 26, 12:30 p.m.
Candidate: Saveena Patara
Title: Problematizing eurocentric sustainability within the context of business management and exploring the pluriversality of sustainability
Supervisor(s): Amelia Clarke
Department/School: Environment, Enterprise and Development
Location: Remote
Tuesday, March 26, 9:00 a.m.
Candidate: Guneet Sandhu
Title: Water Secure and Climate Resilient Ontario: Developing a Transdisciplinary Water Risk Management Framework and Decision Support Tool to Guide Multi-Sector Sustainable Water Management Policies and Strategies
Supervisor(s): Olaf Weber; Jason Thistlethwaite
Department/School: Environment, Enterprise and Development
Location: Remote
Thursday, March 7, 1:30 p.m.
Candidate: Michael Dallosch
Title: Assessment of Drivers of Algal Biomass in North American Great Lakes via Satellite Remote Sensing
Supervisor(s): Claude Duguay; Homa Kheyrollah Pour
Department/School: Geography and Environmental Management
Location: Remote
Friday, March 1, 9 a.m.
Candidate: Muhammad Moaz Tariq Bajwa
Title: Analyzing Corporate Governance Mechanisms for Sustainability in Firms: From Concepts to Practices
Supervisor(s): Michael O. Wood
Department/School: Environment, Enterprise and Development
Location: Remote
Friday, February 16, 1 p.m.
Candidate: Tim Alamenciak
Title: Volunteer Participation in Ecological Restoration: Motivations, Organizations, and Conviviality
Supervisor(s): Stephen Murphy
Department/School: Environment, Resources and Sustainability
Location: Hybrid