Session Details

Conference Booklet

Thursday, June 5

1:00 – 2:00 Arrival, Registration, Coffee
2:00 - 2:45

Conference Welcome – Beginning With Sound (Great Hall)

  • President Susan Schultz Huxman, Carol Ann Weaver, Gus Mills, Cecilia Kim, Eric Leonardson, Sabine Breitsameter, Bryan Moyer Suderman, others
3:15 – 6:00

Mennofolk Concerts  (Chapel/Patio, Great Hall)

Featuring:

  • Jeff Gundy
  • Bryan Moyer Suderman
  • Songs of Place
  • Dan Kruger
  • Quiet in the Land
3:00 - 4:15

Conference Session 1 – Soundscapes and Soundwalks (Room 1208)

  • Michelle Mühlenbruch-Bunn – “Approaching the acoustic "Heimat" in a soundscape analysis”
  • Yannick Hofmann – “The Arrival of Acoustic Holography in Soundscape Composition”
  • Natascha Rehberg – “Creating Frapark Installation”
  • Philipp Boss – “Urban Soundwalk Experiences and their Societal Relevance - Soundscape studies within Frankfurt & Darmstadt in 2013”
4:15 - 4:30 Coffee
4:30 - 6:00

Conference Session 2 – Soundscape Panels and Posters (Room 1208)

     Panel

  • Matthew Griffin – “Half-Steps are Okay” – audio installation
  • Eric Powell –  “Under Living Skies” – multi-year, site-specific recording/performance project
  • Grebel Student Panel –Caroline Bordignon, Jacob deGroot-Maggetti, Andrew de Jong – “Hearing Canada and Listening Globally”

     Posters

  • Klaus Schuller – “Train-Station: Media-aesthetic and Cultural Education in Rural Germany
  • Aldo Roldan Infuso – “Creating Public Awareness for Acoustic Quality of the Environment”
6:00 – 7:00 Dinner (Dining Hall)
7:00 – 11:00 

Mennofolk Concerts continued (Grebel Patio and Great Hall)

Featuring:

  • Buffleheads (Lyle Friesen, Tim Bergen, Bob Janzen) - Afro-grass
  • Trevor Bechtel and Anabaptist Bestiary                              
  • The Land (Simon Neufeld, Judith Klassen) – Folk                  
  • Brian Rudy & the Architects – Folk/rock                              
  • Second Wind – Folk/rock              
  • Gen Why
  • Elise Epp - Folk
  • Rescue Junction
  • Diem Lafortune
  • Bonnie Brett and Mark Hartman - Jazz                                                                           

 

Friday, June 6

9:00 – 10:30

Conference Session 3 – Roots and Resonances (Room 1208)

  • Doreen Klassen – “Connectedness and Resistance to Land in Kernlieder and Plautdietsch Song”
  • Judith Klassen – “Sounding Spaces: Lange Wies, Community, and Environment”
  • John Weier  – “Nine Mennonite stories; or, the plough and the poet; or, what the skunk said”
  • Ann Hostetler ­– “Listening to the Land through Rudy Wiebe’s Writing”
10:30 – 10:45 Coffee break
10:45 – 12:00

Conference Session 4:  Antarctica, Climate Change, Proactive Responses (Room 1208)

  • Zoe Matties – “Listening to the Groans of Creation: A Reflection on Antarctica and the Environment through the Ears of a Young Mennonite Environmentalist”
  • Kai Reimer-Watts – “Music as a Voice of Change:  The Spirit of Transformation and Hope in the Face of a Changing Climate”
  • Joanne Moyer –  “The Consumption Sabbath: Considering a Faith-Based Initiative to Inspire Simplicity and Environmental Action”
12:15 – 1:30 Lunch (Dining Hall)
12:30 – 1:00

Mini Concert I – Skyros String Quartet – Music by Stephanie Martin (Chapel)

1:00 - 1:30 Mini Concert II – Dennis Bender, bass (singer), Keenan Reimer-Watts, piano – Mennonite Art Songs (Chapel)
1:45 – 3:00

Conference Session 5:  Music, Soundscapes, Instruments and the Environment (Room 1208)

  • Timothy Bergen – “Listening to the Wood: a Luthier’s Notes on the Mystique and Sustainability of Trees and Tones”
  • Maisie Sum – “Imitation, Inspiration and Creation in the Music of Bali, Indonesia”
  • Mark Vuorinen – “Composing an Estonian Environment – Music by Veljo Tomis”
3:00 - 3:15 Coffee
3:15 - 4:45

Conference Session 6:  Creating Soundscapes (Room 1208)

  • Leanne Zacharias – “Music for Spaces: Site-specific, Audience-oriented and Environmentally-sensitive Concert Design”
  • James Harley – “Discussion of Creative Soundscapes Project and Wild Fruits”
  • Eric Leonardson – “Acoustic Ecology and Ethical Listening”
  • Sabine Breitsameter –  “The Ordering Of Sounds – The Homogenization of Listening in the Age of Globalized Soundscapes”
5:00 - 6:00

Keynote I:  R. Murray Schafer – “Hearing Earth as Song,” followed by punch (Great Hall)

6:00 – 8:00 Dinner
8:00 – 10:00

Sonic Convergences Concert (Humanities Theatre, UW)

Orchestral Music by:

  • Caroline Bordignon - Wind
  • Larry Warkentin - Dawn, Sound in Land Commission 
  • Carol Ann Weaver - Kalahari Calls
  • Janet Peachey - Earth Etchings, a violin concerto with Mark Hartman, violinist 
    - with Waterloo Chamber Players (Orchestra) Ben Bolt-Martin, conductor

Multimedia Music

"Earth Songs" by Cecilia Kim with Korean traditional players and projected visuals

 

Saturday, June 7

6:30 – 8:30  Dawn Chorus – Sound Walk in local forest led by nature interpreter
9:00 – 10:15

Conference Session 7 – Animals and Us – Interspecies Communication (Room 1208)

Matthew Bailey Dick – “Poultries of Grace and Judgment: A Mennonite Cantata for Singing, Bawking, and the Laying of Another World”

Trevor Bechtel – “Shock the Monkey: A Consideration of Interspecies Musical Appreciation.”

Emily Doolittle – “Animal Songs: Animal Music”

10:15 - 10:30 Coffee break
10:30 – 12:00

Conference Session 8 – From Rural to Forest Sounds  (Room 1208)

  • Virgil Martin – “Exploring the Changing Soundscapes of Waterloo County 1814 – 2014”
  • Lyle Friesen – “Lust and Domain: An Exploration into Why Birds Sing”
  • Emily Doolittle – “An Interdisciplinary Approach to Birdsong”
  • Gus Mills – “Sonic Comparisons – Calls of African Cuckoos”
12:00 – 1:30 Lunch
12:00 – 12:30 Panel: Canadian, German, American Students – “Hearing Today – Listening for Tomorrow”  (Schlegel Room)
12:30 - 1:00

Workshop:  Jami Reimer, Thomas Krause – “Sonic Pilgrimage from Winnipeg to Waterloo” (Schlegel Room)

1:00 - 1:30

Workshop: Leanne Zacharias – "Music for Spaces: a Site-Specific Presentation"

1:30-2:00

Workshop: Douglas Friesen – “Schafer's Ear Cleaning: The Creative Space between Noise and Music”

2:15 – 3:45

Conference Session 9 – Life Sounds from Russia, Appalachia, Lancaster, Africa (Schlegel)

Heather Taves – “Talking Through The Flowers: Russian Mennonite Roots in an Urban Musician’s Garden”

Kathleen Kurtz –  “Appalachia to Africa and Back—A Mennonite Soundscape Re-membered”

Frances Miller – “From Lancaster to Kenya to California and Back”

Margie Mills – “The Price of Listening to Nature – Saga of a South African Naturalist/Mother”

3:45 - 4:00 Coffee Break
4:00 – 5:00

Matinée Chamber Concert  (Chapel)

  • Daniel Morris – Spirits Before Sunrise                                                

– Melissa Pettau, flute; Peter MacDonald, clarinet; Robert Gooding-Townsend, viola; Ben Bolt-Martin, cello

  • Laura Easson – Changing Horizons                                                     

– Meaghan McCracken, flute; Katie Schreiner, oboe; Ben Bolt-Martin, cello                          

  • Keenan Reimer-Watts – Five for the City – Keenan, piano, electronics
  • Joanne Bender – Things Bright and Beautiful  – Bender, piano                    

Rainforest
Metamorphosis
Gentle Breeze
Lean Mean Green Machine
Prayer for a Blue Planet

  • Tim Corlis:  Prelude to the night of the Lunar Eclipse

- Ben Bolt-Martin, cello; Heather Taves, piano

  • Carol Ann Weaver – Paraguay Primeval  (vocals, piano)                   

Puerto Casado
Chaco Christmas
Chaco Spring

– Rebecca Campbell, vocals; Ben Bolt-Martin, cello; Kyle Skillman, drums; Carol Ann Weaver, piano

5:00 - 6:30

Soundscape Concert  (Atrium)

  • Eric Leonardson – Awash, Interior/exterior Survey
  • Nicholas Cline – grainstream                             
  • James Harley, Cam McKittrick - Rainforest & Frog Sounds
  • Ursula Meyer-Koenig – l’espace entre les souvenirs
  • James Harley – Wild Fruits
  • Emily Doolittle – Social Sounds from Whales at Night  - clarinet, tape
    - with Tilly Kooyman, clarinet
  • Deufel, Hofmann, Rehberg, Schüller – I, Water
6:15 - 6:45

Gamelan Concert – Balinese Music Music (Patio) Grebel GamelanMaisie Sum, director, with I Dewa Madé Suparta 

- traditional music from Bali

6:45 – 8:00

Locavore Banquet

8:00 – 10:00

Kalahari Journey (Great Hall) - African Music and Keynote II

Music, Sounds and Visuals from Africa

African traditional songs

  • University Choir with Gerald Yun, conductor
  • Festival Choir with Mark Vourinen, conductor

African-influenced music

  • Carol Ann Weaver and Rebecca Campbell

Keynote Address Address II:

"Hearing Songs from the Earth - Kalahari Soundscapes and Visuals"

by Gus Mills

 

Sunday, June 8

7:00 – 8:30

Dawn Concert – music on the lake by R. Murray Schafer

also music by Jennifer Butler and Emily Doolittle

Featuring

  • Peg Evans, soprano
  • Mary Wing, flute
  • Karen Ages, oboe
  • Tilly Kooyman, clarinet
  • Heather Carruthers, bassoon
  • Debra Lacoste, trumpet
  • Mino Ode Kwewak N'gamowak (the Good Hearted Women Singers)
  • Dianne Chapatis, dancer
  • Sahara & Nafshiya Haylestrom, voices & dawn birds
10:30 –12:00

A Cappella Singing and Words (Detweiler Meeting House, Roseville, ON)

  • Hymns and Songs about the Earth with Marilyn Houser-Hamm, chorister
  • Cheryl Denise, Jeff Gundy, Ann Hostetler – Poetry about the Earth  
  • Geraldine Balzer – “The Global Music Environment as heard in Mennonite Hymnbooks”
  • Music by Bryan Moyer Suderman
12:30 – 1:30 Lunch
1:00 - 2:30

Outdoor Workshops – Making Music/Moving to Music (outdoor lawn, meet at patio)

  • Wendalyn Bartley – “Sounding to the Earth – Working with Voice”  
  • Frances Miller – “Music in Response to our Environment”
  • Dianne Chapitis – “How our Bodies reflect Forms and Sounds in Nature – Moving to Music”
2:30 - 3:30

The Poets Speak – Voices about the Earth and its Music (Chapel)

  • Ann Hostetler, Jeff Gundy, John Weier, Rae Crossman
3:30 - 3:45 Coffee
3:45 – 5:15

Conference Session 10:  “Songs of Earth, Echoes of Heaven”  (Chapel)

  • Adam Tice – “The Environment in Hymnody”
  • Larry Nickel – “Songs of Earth, Echoes of Heaven”
  • Cheryl Denise – “Beliefs, Barnyards and Butchering – spoken word poetry, with the band, No Discernible Key
5:00 - 6:30 Dinner (Faspa) (Dinning Hall or Patio)
5:15 – 6:30

Playing of Glenn Gould’s Radio Soundscape/Documentary, “The Quiet in the Land” (Schlegel)

– about Canadian Mennonites, with preface by Howard Dyck and Sabine Breitsameter; can overlap with Faspa

7:00 – 9:00

Choral Concert (Knox Presbyterian, Waterloo)

  • Inter-Mennonite Children's Choir, Carolyn Neumann VanderBurgh, conductor

    – music by Joanne Bender, Tim Corlis, Carol Ann Weaver

  • Rockway Collegiate Concert Combo, Marlys Neufeldt, conductor
    – music by Larry Nickel, Carol Dyck, Esther Wiebe, Patrick Ressler

  • TACTUS Choral Ensemble, Catherine Robertson, conductor
    – music by Larry Nickel, Leonard Enns, Stephanie Martin, Jeff Enns
  • Grebel Gamelan, ​Maisie Sum, conductor
    – vocal music:  “Monkey chant,” traditional Balinese
  • Festival Choir, Mark Vuorinen, conductor
    - music by R. Murray Schafer, Alberto Grau (Argentina), Peteris Vasks (Latvia)
9:00 - 10:00

Reception following the concert

 

Monday, June 9

8:00 – 9:00 Breakfast and musical farewell