Board of Governors - membership

1 May 2018 - 30 April 2019

  Constituency Name
  Chair Cindy Forbes
Vice-Chair Thorsten Heins
Secretary Karen Jack
Ex officio Chancellor Dominic Barton (21)*
President Feridun Hamdullahpur (21)*
Mayor, Kitchener Berry Vrbanovic (18)**
Mayor, Waterloo Dave Jaworsky (18)**
Regional Chair Ken Seiling (18)**
Community-at-Large   Martha George (19)
Thorsten Heins (19)
John Lounds (19)
James Schlegel (19)
Cindy Forbes (20)
Sheryl Kennedy (20)
William Pristanski (20)
John Saabas (20)
Upkar Arora (21)
Russell Hiscock (21)

Lieutenant Governor
in Council

  Kathy Bardswick (19)
Ava Hill (19)
John Swainson (19)
Nyla Ahmad (20)
Peter Barr (20)
Jagdeep Bachher (21)
Murray Gamble (21)
Staff   Kate Windsor (20)
Jeremy Steffler (21)
Faculty   Shannon Dea (19)
George Freeman (19)
Daniel O'Connor (19)
Neil Randall (19)
Mark Seasons (19)
Paul Fieguth (20)
Robert Gorbet (20)
Undergraduate students   Tyler Marques (19)
Maya Venters (20)
Richard Wu (20)
Graduate Students   Tia Driver (20)
Linda Ogechi Iheme (20)

(18)** = to 22 October 2018
(19) = to 30 April 2019
(20) = to 30 April 2020
(21) = to 30 April 2021
(21)* = to 30 June 2021